Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sedina

Projekt Sedina to działanie animujące społeczność lokalną, celem którego jest odtworzenie i współtworzenie lokalnych wzorców tożsamościowych. Sedina to szereg działań skupiających się na budowaniu więzi społeczeństwa z otoczeniem i historią miejsca. Projekt łączy w sobie działania o charakterze intermedialnym z obszaru sztuki współczesnej, nauki i debaty społecznej.

Projekt, mający premierę w 2010 r., opiera się na postaci symbolizującej Szczecin. Pomnik Sediny stał w centrum miasta w I połowie XX wieku. W latach 90. XX w. postać Sediny zyskała wymiar sentymentalnego wzorca tożsamościowego, katalizującego potrzebę lokalnego odniesienia, które mogłoby pomóc w wytworzeniu poczucia zakorzenienia wśród mieszkańców Szczecina. Tęsknota za postacią Sediny – przejawiająca się m.in. licznymi dyskusjami nad ideą postawienia kopii pomnika – wyraża zapewne bardziej ogólną i całkiem już współczesną potrzebę posiadania idola, a nawet swoistego drogowskazu moralnego. W ten sposób Sedina plasuje się o tyle w przestrzeni „zachodniopomorskiej tożsamości lokalnej” na fundamencie historycznym, w sferze pop-kultury co w wymiarze quasi-religijnym.

Źródło: Stowarzyszenie OFFicyna
Sedina
Autor zdjęć: Stowarzyszenie Officyna

Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina Sedina

Autor wpisu: Grażyna Teodorowicz

Stowarzyszenie OFFicyna
województwo: zachodniopomorskie
71-445 Szczecin, Lenartowicza 3-4
biuro@officyna.art.pl, 91 4236901
www.officyna.art.pl
Liczba odsłon: 3594
16.11.2011