Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ulica Alternatywna - przestrzeń dla różnorodności w WIelokulturowym Zgierzu

Ulica Alternatywna – przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu, projekt realizowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu” to połączenie działań w przestrzeni publicznej – malowanie muralu z szerzeniem wiedzy na temat różnorodności kulturowej.

W ramach realizowanego od sierpnia do czerwca projektu odbędą się warsztaty z zakresu Praw człowieka, projektowania i realizacji muralu, a także zajęcia „Moje miejsce” z dziećmi z świetlicy środowiskowej. Finałem projektu będzie Żywa Biblioteka zrealizowana w Parku Miejskim w Zgierzu.

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz po raz kolejny sięga po tematy związane z równością, a także miejscem sztuki w przestrzeni publicznej. „Ulica Alternatywna…” to odpowiedź na ciekawość kulturową młodzieży zgłaszaną w czasie poprzednich projektów „ chcemy religioznawstwa, a nie religii”. W ramach projektu przygotowywana jest Żywa Biblioteka – spotkanie w czasie którego można face to face spotkać przedstawicieli innych wyznań, etniczności, przekonań i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania – w co wierzą, jak celebrują swoje wartości, jakie są ich rytuały, z czym mierzy się przedstawiciel/przedstawicielka grupy zaszufladkowanej przez naszą kulturę jako mniejszość. Obok prac nad przygotowaniem Żywej Biblioteki, w ramach projektu zrealizowany zostanie mural w Parku Miejskim. Do prac plastycznych związanych z refleksją na temat przestrzeni miejskiej zaproszeni zostali również najmłodsi – dzieci z Świetlicy Środowiskowej „Wesoła Gromada”. Przygotują oni prace plastyczne „Moje miejsce”. Prace przedstawiające ulubione miejsca w Zgierzu posłużą jako kanwa do stworzenia pocztówek.


Dla osób, które zechcą zaangażować się w przygotowanie „Żywej Biblioteki” przygotowane są warsztaty na temat praw człowieka, równości, zasad funkcjonowania tej formy edukacyjnej.


„Ulica Alternatywna” to również projekcje filmów traktujących o sztuce ulicznej, twórcach związanych z tym nurtem.
Projekt sfinansowano z środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.

Źródło: Ulica Alternatywna
Daty wydarzeń:

15.8.2011 - 25.6.2012

Autor wpisu: Ilona Majewska

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz
województwo: łódzkie, powiat: zgierski, gmina: Zgierz
95-100 Zgierz, Rembowskiego 36/40
wielokulturowyzgierz@gmail,com, 660802107
http://ulicaalternatywna.blogspot.com/
Liczba odsłon: 2781
28.11.2011