Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

PO CO MUZEUM? Spotkanie z Paulą dos Santos

Podczas spotkania Paula dos Santos, brazylijska aktywistka i muzeolożka, opowie, jak muzea mogą się przyczynić do budowania i rozwoju społeczności, w jaki sposób mogą się stać katalizatorem zmiany społecznej oraz o tym, jak konkretna społeczność może wykorzystać swoje dziedzictwo, by budować dialog, stymulować rozwój i walczyć z niesprawiedliwością społeczną. Spotkanie: 4 listopada 2011, godz. 18.00.

Paula dos Santos pracuje głównie z muzeami świata niezachodniego, które powstały jako rezultat inicjatyw oddolnych i samoorganizowania się konkretnych, często niewielkich lokalnych grup. W czasie swojego wystąpienia przywoła liczne przykłady inicjatyw, którym patronowała i które wspierała – od Brazylii po Afrykę – oraz opowie o tym, co przyczyniło się do ich sukcesu.

Paula dos Santos

Wykładowca teoretycznej muzeologii i kierownik studiów International Master`s Degree Programme in Museology w Reinwardt Academy (Amsterdam School of the Arts). Pochodzi z Brazylii, od 10 lat mieszka w Amsterdamie, gdzie prowadzi również fundację zajmującą się społecznym oddziaływaniem muzeów w krajach takich jak Brazylia, Mozambik i RPA. Obecnie kończy doktorat z socjomuzeologii. Jest członkiem rad wielu organizacji, m.in. MINOM-ICOM (Movement for a New Museology – prezes), ICTOP (ICOM Committee for the Training of Personnel) oraz członkiem rady doradczej Mondrian Foundation for the Arts and Heritage w Holandii. Współpracuje z kilkoma brazylijskimi muzeami w dziedzinie socjomuzeologii, koordynując eksperymenty z partycypacją i sieciami wiedzy (knowledge networks).

 

Spotkanie w języku angielskim (z możliwością tłumaczenia dyskusji)


Wstęp wolny

Źródło: MIK
Daty wydarzeń:

4.11.2011 godz. 18:00

Autor wpisu: MIK

Małopolski Instytut Kultury
województwo: małopolskie
31-131 Kraków, ul. Karmelicka 27
instytut@mik.krakow.pl, +48 (12) 631 30 70, 631 31 10, 631 31 75
www.mik.krakow.pl
Liczba odsłon: 1758
02.11.2011

Zobacz także:

Genius Loci - muzyczny projekt inspirowany historią Zduńskiej Woli

"Genius Loci" to inicjatywa podjęta przez zduńskowolskich artystów hiphopowych oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Jest wynikiem wspólnych pasji i spojrzenia na naszą lokalną historię i kulturę. Ich poznanie to brama do percepcji zduńskowolskiej tożsamości, będącej całością życia społecznego, kulturalnego i obywatelskiego, kształtującego się jako wyraz lokalnej wspólnoty. Efektem jest powstanie utworów muzycznych inspirowanych historią Zduńskiej Woli.

Okazją do tego działania jest między innymi zbliżająca się rocznica 190-lecia nadania praw miejskich Zduńskiej Woli

Podwórkowo - finał projektu "Pamięć miasta #2"

"Pamięć miasta" to społeczna inicjatywa, która pochyla się nad tematem pamięci w miejskiej przestrzeni. Bohaterami są mieszkańcy szczecińskich kamienic, którzy stanowią bezcenny nośnik wspomnień o mieście. Celem akcji jest uwiecznienie ich przy pomocy fotograficznych portretów. "Pamięć miasta #2", druga edycja projektu, podejmuje próbę spojrzenia na zagadnienie z poszerzonej perspektywy. Oprócz uchwycenia konkretnych postaci w określonym środowisku, projekt zakłada prezentację miejsc przez nich odmienionych. Za obiektywem stanie Marcin Zaborowski, fotograf National Geographic i laureat w konkursie Grand Press Photo 2014. Na wernisaż i wydarzenia towarzyszące zapraszamy do Szczecina w dniach 19-20 czerwca.

Warsztaty "Od Statutu Kaliskiego po prawa mniejszości" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Jaka kara groziła w średniowiecznej Polsce za znieważenie synagogi? Czy Żyd mógł zostać szlachcicem? Jakich zawodów nie mogli wykonywać Żydzi w XIX w i gdzie nie pozwalano im mieszkać? To tylko niektóre z pytań, na jakie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN warsztatów. Zapraszamy 14 czerwca. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.