Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akadema Liderów Kultury

Akademia Liderów Kultury to innowacyjny projekt z zakresu kształtowania kompetencji młodych ludzi zainteresowanych działaniem i badaniem sektora kultury. W jego ramach szkolimy przyszłych managerów, pracujących w sektorze rozrywki, pozwalamy zdobywać praktyczne umiejętności a także wymieniać wiedzę wraz z młodymi naukowcami podczas konferencji naukowej o edukacji kulturalnej.

Grupy docelowe:

  • pełnoletni uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, studenci studiów licencjackich, magisterskich, ewentualnie doktoranckich do 26 roku życia, osoby działające społeczne do 26 roku życia. Ponoszą opłatę za udział w warsztatach 50 złotych oraz koszt dojazdu do i z Wrocławia.
  • młodzi badacze – studenci studiów uzupełniających magisterskich, IV-V roku studiów jednolitych magisterskich, doktoranci, pracownicy naukowi - do 35 lat, podejmujący tematykę związaną z szeroko rozumianą edukacją kulturalną. Ponoszą opłatę konferencyjną w wysokości 75 zł oraz koszt dojazdu do i z Wrocławia.

 

Cele projektu:

  • zaangażowanie młodych ludzi do aktywności w społecznościach lokalnych poprzez organizację inicjatyw kulturalnych,
  • szkolenie przyszłych kadr sektora kultury,
  • zmotywowanie młodych ludzi do udziału w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego,
  • wymiana doświadczeń z zakresu organizacji przedsięwzięć kulturalnych,
  • zbudowanie dialogu między praktykami a teoretykami, podejmującymi kwestię edukacji kulturalnej

 

Działania realizowane w ramach projektu:

  • 10-dniowy warsztat dla 16 liderów kultury (Zachełmie k. Jeleniej Góry, 5-14 sierpnia),
  • 3-dniowa interdyscyplinarna konferencja „Edukacja kulturalna wczoraj-dziś-jutro” dla 15 młodych naukowców połączona z warsztatami oraz spotkaniem podsumowującym dla uczestników Akademii Kultury (Duszniki-Zdrój-Łężyca, 25-27 listopada),
  • publikacja podsumowująca projekt, zawierająca informacje o projekcie oraz teksty młodych naukowców, która zostanie przesłana do instytucji kultury na terenie całej Polski.

 

Celem projektu jest popularyzacja sektora kultury jako miejsca potencjalnego znalezienia zatrudnienia i zaangażowania społecznego przez pełnoletnią młodzież uczącą się (do 26 roku życia). Posłużyć temu ma udział w kompleksowym cyklu warsztatów oraz zaangażowanie uczestników w kwestie organizacyjne związane z przygotowaniem, unikatowej na skalę kraju, konferencji naukowej dotyczącej edukacji kulturalnej, w której premiowany będzie udział młodych naukowców i osób zaangażowanych w funkcjonowanie szeroko rozumianego świata kultury (do 35 roku życia). Główny cel konferencji to zbudowanie dialogu między praktykami i teoretykami podejmującymi kwestię edukacji kulturalnej, a także możliwość wymiany doświadczeń z zakresu organizacji działań w zakresie edukacji kulturalnej.

Wedle badania realizowanego przez prof. Barbarę Fatygę na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej (Biała księga młodzieży polskiej. Dwie prawdy o aktywności) bywalcy domów kultury to wśród młodych respondentów mniejszość; w domu kultury nie bywa nigdy niemal połowa badanej młodzieży. Nieco ponad połowa młodych osób z miejscowości, w której jest dom kultury, nie przychodzi tam, ponieważ w przedstawionej ofercie nie potrafi, lub nie może, znaleźć dla siebie nic interesującego. Część spośród ankietowanych przez warszawskich naukowców wskazuje, że gdyby dostosować ofertę kulturalną do ich potrzeb chętnie wzięłaby udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom respondentów i społeczności lokalnych, w których nie brakuje młodych ludzi chcących działać społecznie bądź zajmujących się aktywizacją młodzieży w domach kultury, chcemy zaproponować im kompleksowy warsztat – Akademię Liderów Kultury. Cykl warsztatów z jednej strony rozwinie umiejętności indywidualne uczestników, wyposaży w narzędzia przydatne w działalności w sferze kultury, da możliwość sprawdzenia się przy realizacji projektu kulturalnego (konferencji wchodzącej w skład projektu) oraz zainspiruje do podejmowania własnych projektów, z drugiej zaś pozwoli zapoznać się z ciekawymi działaniami kulturalnymi o różnym charakterze podczas zajęć typu case study. Niepokojący brak materiałów dotyczących edukacji kulturalnej zainspirował nas natomiast do zorganizowania spotkania młodych praktyków oraz młodych badaczy (nie wykluczamy udział w sesji praktyków) w celu nawiązania wspólnej dyskusji na temat współczesnej i atrakcyjnej dla różnych pokoleń odbiorców edukacji w sferze kultury.

Tak zakładaliśmy... A w praktyce wyszło zdecydowanie lepiej. Niezwykła 16 młodych liderów przez 10 dni podbiła serca prowadzących nie tylko sympatią ale przede wszystkim swoim angażowaniem. Komunikacja, promocja, organizacja wydarzeń kulturalnych, pozyskiwanie środków, finanse w kulturze, podstawy zarządzania, negocjacje - to tylko niektóre, z tematów, jakie przez 10 dni zajmowały czas uczestnikom od rana do późnego wieczora. Po dawce teorii, ćwiczeń i case studies zespoły projektowe przystąpiły do organizacji konferencji, która już od 25 listopada odbędzie się w Łężycy pod Dusznikami-Zdrój. To dla uczestników warsztatów, przygotowujących również publikację podsumowującą projekt, wspaniała okazja do pracy i budowania ponadregionalnej sieci kultury. Pierwsze efekty już są!
 

Partnerami przy realizacji projektu są Zakład Dydaktyki Historii i Wiedzy o Społeczeństwie Uniwersytetu Wrocławskiego i zrzeszające trenerów biznesu stowarzyszenie CANDEO.

Patronat nad projektem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Narodowe Centrum Kultury i jego program "Kurs na Kulturę".

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: OKiS we Wrocławiu
Daty wydarzeń:

1.3.2011 - 29.12.2011

Akadema Lidrów Kultury
Autor zdjęć: Adam Piwek, Michalina Sławicz, Jarosław Melon

Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury Akadema Lidrów Kultury
Akademia Liderów Kultury rozpoczęta
Autor zdjęć: mat. organizatora

Akademia Liderów Kultury rozpoczęta

Autor wpisu: Adam Piwek

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Wrocław
50-101 Wrocław, Rynek-Ratusz 24
okis@okis.pl, 7134 228 64
www.okis.pl
Ankieta uczestnictwa oraz regulamin projektu
Regulamin i karta zgłoszeniowa na warsztaty w ramach projektu Akademia Liderów Kultury
Liczba odsłon: 2301
20.10.2011