Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur

Projekt „SĄSIADY” – Trzebiatowskie Spotkania Kultur realizowany był od  10 czerwca 2011r. do 31 lipca 2011r. w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. W ramach realizacji działań rękodzielnicy oraz twórcy ludowi z Polski i Niemiec wspólnie odtwarzali dawne formy pracy rękodzielniczej i sztuki ludowej. Na scenie zaprezentowały się polskie, niemieckie, ukraińskie i romskie zespoły ludowe i folklorystyczne, gotowano sąsiedzką zupę, promowano lokalne wyroby i produkty regionalne.

Projekt był kontynuacją działań rozpoczętych podczas ubiegłorocznej edycji ,,ARTrzebiatów – odcienie tradycji”, wprowadziliśmy jednak wiele nowych form, propagujących tradycje i kulturę Pomorza. ,"Sąsiady" odwołują się do wielokulturowego oblicza Trzebiatowa – miasta czterech kościołów i czterech wyznań. Od kilkunastu już lat tego typu działania pozwalają na wspólne poznawanie tradycji, zwyczajów, kultury i historii Polaków, Niemców, Ukraińców i Romów. "Sąsiady" zachęcają także do odkrywania tożsamości kulturowej mieszkańców, pozwalają na kreatywne uczestniczenie w życiu kulturalnym miasta (warsztaty, pokazy, konkurs). Służą budowaniu wielokulturowego dialogu, pomagają pokonywać uprzedzenia i stereotypy.

Partnerem projektu było SCHATZHÜTER Volkskunst- und Kulturzentrum e. V. Wspólnie z niemieckimi rękodzielnikami przybliżyliśmy uczestnikom tradycje pomorskie w zakresie rękodzielnictwa i sztuki ludowej. Podczas realizacji projektu przypomnieliśmy nieco zapomnianą już dawną sztukę ludową, pokazaliśmy, że może być ona atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy np. podczas uczestniczenia w warsztatach. Każdy z uczestników aktywnie włączył się w różnorodne metody i formy pracy rękodzielniczej. Pod kierunkiem rękodzielników można było spróbować swoich sił na warsztatach malarstwa ludowego (w tym malowania tradycyjnych wzorów na elementach drewnianych, zabawkach), hafciarstwa, koronkarstwa (koronka klockowa i frywolitki), ceramiki, rzeźby, ciesielki, kulinarnych.

W ramach Sąsiadów – Trzebiatowskiego Spotkania Kultur odbyły się:

Warsztaty oraz pokazy prowadzone przez polskich i niemieckich rękodzielników oraz twórców ludowych. Warsztaty były okazją do poznania twórczości ludowej i możliwości wykorzystania dawnych tradycji do współczesnych rozwiązań (np. motywy pomorskie na drewnie i ceramice, wykonanie koronkowych kolczyków, ozdób czy wisiorków, kart okolicznościowych wyklejanych tradycyjnymi wzorami itp.)

Dzień Sztuki Niemieckiej - prezentacja twórczości niemieckiego malarza Otgera Bultmanna. W pałacowej czytelni głównej można było obejrzeć prace tego artysty w miesiącu lipcu.

Święto Izby regionalnej „Nasz Dom”. Podczas realizacji projektu prezentowane były bogate zbiory etnograficzne, sprzęty codziennego użytku, stroje, narzędzia rzemieślnicze, fotografie, a także rekonstrukcja wyposażenia salonu bogatych trzebiatowskich mieszczan z przełomu XIX i XX wieku. Stylowe meble, porcelana, stroje, księgozbiór, dokumenty oraz prezentacja ,,To był świat w zupełnie starym stylu... Pocztówki z widokami Trzebiatowa i okolic” cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców ale również polskich i niemieckich turystów odwiedzających Trzebiatów.

Jarmark trzebiatowski – prezentacja stoisk rękodzielniczych i ludowych. Podczas „SĄSIADÓW” można było obejrzeć stoiska prezentujące stare rzemiosło, rękodzieło, twórczość ludową. Przy kramach można było popróbować miejscowych smakołyków: świeżego masła, serów, miodu, swojskiej kiełbasy, czy pachnącego wiejskiego chleba.


Sąsiedzkie gotowanie – przygotowany został tradycyjny niemiecki posiłek typu eintopf (potrawa jednogarnkowa), którym częstowani byli uczestnicy projektu.

W ramach „Sąsiadów” wystąpiły regionalne zespoły folklorystyczne i ludowe, które prezentowały lokalne tradycje muzyczne. Wstąpił również zespół z Devils of Music z Wandlitz.

Wystawa „W taborze” – w trakcie tegorocznej edycji ,,Sąsiadów” przybliżyliśmy również mieszkańcom i turystom barwną kulturę romską, z którą można było się zapoznać podczas zwiedzania wystawy ,,W taborze”. Ekspozycja w połączeniu ze zbiorami (polskimi, niemieckimi, ukraińskimi) zgromadzonymi w Muzeum Pałacowym dała pełny obraz krajobrazu kulturowego miasta i okolic. W ramach wystawy prezentowane były stroje, eksponaty, fotografie, dokumenty, plakaty dotyczące życia w taborze, muzyki, kultury i tradycji romskich.

,,Sąsiady” skierowane są przede wszystkim do różnych pokoleń mieszkańców Trzebiatowa i okolic, mniejszości narodowych i wyznaniowych zamieszkujących gminę Trzebiatów oraz turystów wypoczywających na Wybrzeżu Trzebiatowskim.

Projekt rozszerzył współpracę pomiędzy lokalnymi grupami artystycznymi z Polski i Niemiec. Warsztaty rękodzielnicze i pokazy pozwoliły na uatrakcyjnienie współpracy w dziedzinie rzemiosła artystycznego oraz promocji kultury i tradycji pomorskich w Euroregionie. Zachęciliśmy partnerów z Euroregionu do wspólnego organizowania konkursów, warsztatów i wystaw, dzięki którym rozwijać się będzie wielopłaszczyznowa współpraca artystów, co doprowadzi do propagowania tradycji po polskiej i niemieckiej stronie Euroregionu. Mieszkańcy Trzebiatowa poznają tradycje i kulturę swoich ,,sąsiadów”, o których często niewiele wiedzą. Zwyczaje, stroje, tradycyjne pieśni i przepisy na potrawy polskie, niemieckie i ukraińskie prezentowane w czasie spotkania kultur świadczą o symbiozie w jakiej od lat żyją mieszkańcy Trzebiatowa. Projekt uczy również tolerancji i wrażliwości na odmienność i bogactwo innych kultur.

Koszt projektu wyniósł ponad 21 tys. zł, z czego koszt własny organizatora to 3.200, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa ( Fundusz Małych Projektów INERREG IV A Euroregionu Pomerania) ponad 18 tys. zł.

 

Źródło: Trzebiatowski Ośrodek Kultury
Daty wydarzeń:

30.11.2009 - 30.11.2030

Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur
Autor zdjęć: TOK

Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur Sąsiady - Trzebiatowskie Spotkania Kultur

Autor wpisu: Piotr Żak

Trzebiatowski Ośrodek Kultury
województwo: zachodniopomorskie, powiat: gryficki, gmina: Trzebiatów
Trzebiatów, ul. Wojska Polskiego 67
tok@trzebiatow.pl, 91 37 72 614
www.kultura.trzebiatow.pl
Liczba odsłon: 3064
13.10.2011