Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Muzeum miejsc Ładnych i Brzydkich

"Muzeum Miejsc Ładnych i Brzydkich" to pierwsza w Warszawie czasowa, plenerowa placówka tego typu. Muzeum to obiekty wybrane przez dzieci i zaklasyfikowane jako ładne lub brzydkie

Nasza akcja miała miejsce 1 czerwca 2011 i pozwoliła warszawiakom popatrzeć na Warszawę oczami dziecka.

Muzeum było owocem warsztatów fotograficznych, podczas których dzieci miały za zadanie wybrać w Warszawie miejsca ładne i brzydkie i sfotografować je. Powstał czasem abstrakcyjny, czasem nostalgiczny portret miasta. Zdjęcia posłużyły nam do wyznaczenia miejsc muzealnych i staną się pretekstem do tego, żeby spojrzeć na miasto oczami dzieci.

Poszukiwanie miejsc ładnych i brzydkich, wbrew prostemu wyzwaniu, jakie rzuca tytuł projektu ma kierować uwagę dziecka na wielość form, względność kryteriów estetycznych, uczyć akceptacji różnorodności ocen, jak również postaw etycznych i społecznych w stosunku do napotkanych zjawisk.

Za pośrednictwem fotografii, dzieci wybierały swoje "miejsca muzealne", a w ramach tych miejsc obiekty, czyli architekturę dużą i małą, elementy ruchome, detale, przedmioty, mikroświat, np. zgubiony przez kogoś mały przedmiot, albo roślinę, która wyrosła w nietypowym miejscu. Czasem była to intrygująca szpara w murze, zjawiska atmosferyczne i świetlne, np. cień, który ułożył się ciekawie na budynku albo chmura, która pojawiając się zmieniła obraz miejsca na "ładny".

Dzieci rejestrowały rzeczy ulotne, nadając im często charakter malarski lub zupełnie abstrakcyjny. Powstały także obrazy ludzi i życia miejskiego, dziecko miało okazję zrobić fotograficzny portret, czy zdjęcia reporterskie ze zdarzenia, które akurat miało wtedy miejsce.


Powstałe "Karty inwentaryzacyjne” pełniły funkcję pomocniczą, by dzieci poprzez próbę opisu obiektów samodzielnie wybranych i sfotografowanych, uczyły się nazywać świat, kształtując indywidualne postawy w ocenie estetycznej miasta.


Zdjęcia posłużyły do stworzenia pierwszego w Warszawie plenerowego Muzeum, które można było oglądać w Dzień Dziecka.

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu M. st. Warszawy Dzielnicy Śródmieście.

Źródło: Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie
Daty wydarzeń:

3.4.2011 - 4.6.2011

Muzeum miejsc Ładnych i Brzydkich
Autor zdjęć: Aleksandra Liber, Zuzia Buszmicz

Muzeum miejsc Ładnych i Brzydkich Muzeum miejsc Ładnych i Brzydkich

Autor wpisu: Edyta Ołdak

Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa, gmina: Praga Północ
03-425 Warszawa, ul. Stalowa 17/19
my@wwarszawie.org.pl, 601910303
www.muzeum.wwarszawie.org.pl
Liczba odsłon: 3241
13.10.2011