Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"NieWielka Kolejka Wielkich Idei" - cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych związanych z kolejką WKD

Projekt realizowany przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej. Areną większości wydarzeń cyklu jest stacja Warszawskiej Kolei Dojazdowej - Podkowa Leśna Główna, na której cyklicznie - w kilku odsłonach - odbywają się rozmaite wydarzenia edukacyjno-kulturalne: spotkania, wystawy, warsztaty, slam poetycki i inne... Projekt ma na celu promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego kolejki WKD/EKD oraz integrację uchodźców z Ośrodka UdsC w Dębaku ze społecznością lokalną.

Projekt realizuje dwa najważniejsze cele: przypomnienie znaczenia i roli kolejki EKD dla zagospodarowania i rozwoju cywilizacyjnego tej części Zachodniego Mazowsza oraz integrację uchodźców przebywających w Ośrodku w Podkowie Leśnej – Dębaku ze społecznością lokalną.


Do udziału w projekcie zaprosiliśmy mieszkańców Podkowy Leśnej, miejscowości położonych wzdłuż linii kolejki, dzieci i młodzież z podkowiańskich szkół oraz uchodźców z Ośrodka recepcyjnego w Dębaku. Jednym z celów projektu jest integracja kreatywna z mieszkańcami Podkowy poprzez wspólne działania artystyczne oraz poznanie elementów swoich kultur. Projekt sprzyja również podnoszeniu samoświadomości i patriotyzmu lokalnego wynikającego z uznania, że kolejka EKD była nowoczesnym osiągnięciem technicznym trwającym do dziś, popularyzuje i utrwala wiedzę o małej ojczyźnie. Służy również pogłębieniu więzi lokalnych i identyfikacji z dziedzictwem Podkowy.


Podczas realizacji pierwszej części projektu główną areną wydarzeń była stacja WKD Podkowa Leśna Główna, na terenie której zorganizowana została wystawa plansz, przedstawiających historię kolejki WKD, a także planowane, zrealizowane i współczesne trasy połączeń, zaprezentowana została makieta z działającymi składami pociągów i stacjami, można było wysłuchać opowieści o historii kolejki połączonej z prezentacją historycznych zdjęć, rozdawany był folder przedstawiający historię EKD i prezentujący Muzeum oraz Towarzystwo Miłośników Kolejki EKD, odbyły się także warsztaty modelarskie i plener malarski pt. „Podróż”, w których wzięły udział dzieci z Podkowy Leśnej oraz z Dębaka. Prace, które powstały podczas pleneru, wraz z tymi, które zostaną nagrodzone w ramach ogłoszonego w szkołach podkowiańskich konkursu, zostaną zaprezentowane na wystawie na stacji WKD Podkowa Leśna Główna oraz w podkowiańskim Pałacyku Kasyno. Dzieci odbyły również wycieczkę do grodziskiego Muzeum Elektrycznej Kolei Dojazdowej, gdzie zapoznały się z ekspozycją historycznych pamiątek, obejrzały współczesną lokomotywownię i zwiedziły zabytkowy wagonik przedwojennej kolejki.

Dalej w świat wędrujmy" – pod takim tytułem 14 października na stacji WKD Podkowa Leśna Główna odbędą się wielokulturowe, integracyjne warsztaty muzyczne dla dzieci. Po nich zaplanowany jest slam poetycki dla młodzieży i dorosłych – konkurs uwolnionego wiersza, prozy, performance’u, a oceniającymi twórczość występujących będą jej odbiorcy – podróżujący kolejką. W slamie przewidujemy udział uchodźców z Dębaka, np. opowiadaczy bajek kaukaskich, polskiej młodzieży oraz dorosłych (wolontariusze) czytających baśnie narodów Kaukazu. Slamowi poetyckiemu towarzyszyć będzie zabawa integracyjna, utworzenie łańcucha z rąk – tzw. „Flash MOB”.

"NieWielka Kolejka Wielkich Idei” to projekt realizowany przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej od sierpnia do listopada 2011 r. w ramach Priorytetu II Rozwój Programu Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury. Na projekt składa się szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych zorganizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Związek Podkowian, Towarzystwem Miłośników Kolejki EKD, Zespołem Szkół w Podkowie Leśnej oraz Ośrodkiem Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Podkowie Leśnej- Dębaku.

Źródło: CKiO w Podkowie Leśnej
Daty wydarzeń:

1.8.2011 - 10.11.2011

NieWielka Kolejka Wielkich Idei

NieWielka Kolejka Wielkich Idei NieWielka Kolejka Wielkich Idei NieWielka Kolejka Wielkich Idei NieWielka Kolejka Wielkich Idei NieWielka Kolejka Wielkich Idei

Autor wpisu: Mateusz Wilkoń

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich
województwo: mazowieckie, powiat: grodziski, gmina: Podkowa Leśna
05-807 Podkowa Leśna, ul. Lilpopa 18
info@ckiopodkowa.pl, (22) 729 1384 wew. 30
www.ckiopodkowa.pl
Liczba odsłon: 3195
10.10.2011