Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Grupa Okołofotograficzna

Grupa OkołoFotograficzna to nieformalna grupa znajomych, która powstała w maju 2006 roku z inspiracji warsztatami fotografa Juliusza Sokołowskiego. W skład Grupy wchodzą studenci, absolwenci Polonistyki i Instytutu Kultury Polskiej UW.

Od samego początku Grupa zajmuje się działaniami skupionymi wokół fotografii. Nasze działania odbiegają od stereotypowego postrzegania fotografii tylko jako przedmiotu wypowiedzi artystycznej, chociaż go nie negują. Wykorzystujemy fotografię jako pretekst do spotkania, rozmowy oraz animacji lokalnej czyli aktywizowania ludzi do działania.


Wspólnie udało nam się wspólnie zorganizować:


2006

 • Wystawa „Tożsamość miejsca” – efekt rocznego warsztatu fotograficznego prowadzonego przez Juliusza Sokołowskiego. Zdjęcia wraz z opisami ze Szczawna Zdroju.
 • Wystawa potażowa Office du Tourisme czyli opowieść o stażu fotograficznym do Nancy w formie niekonwencjonalnego biura turystycznego na terenie Instytutu Kultury Polskiej. W skład wystawy wchodziły m.in. 236 polaroidów z podróży, pamiątki z podróży w formie mapy, autorskie pocztówki oraz pieczątka ze wszystkimi miejscowościami jakie odwiedziliśmy podczas wyprawy.

 

2008

 • Wspólna przestrzeń - Fotoakcje na Kazimierzu – projekt dofinansowany z MKiDN (Priorytet Edukacja Kulturalna) polegający na cyklu 9 różnych akcji zorganizowanych na terenie krakowskiego Kazimierza. Każda z akcji zakładała interakcje z mieszkańcami/turystami/przechodniami, każda wykorzystywała fotografię, każda kończyła się wystawą lub prezentacją efektów. Akcje: Przenośne Atelier na Placu Nowym, Zdjęcia turystów odwiedzających Starą Synagogę, Gra miejska „Swoją drogą”, Zdjęcia przechodnie, Podróże Kazimierza, Oczami Dziecka, Subiektywna Mapa Kazimierza, Ftoplastykon. Zapomniałem zabrać aparat.
 • Przechodnie studio fotograficzne w Cafe Melon na warszawskiej Pradze
 • „Licznik poparcia dla Wisły” – akcja podczas Festiwalu Sztuki „Przemiany” czyli 4 studia fotograficzne w przestrzeni miejskiej w 4 miejscach Warszawy (2 na lewym, 2 na prawym brzegu). W ramach każdego studia robiliśmy portrety przechodniom pytając ich jednocześnie o zdanie na temat Wisły i jej znaczenia dla Warszawy.
 • Warsztaty dla seniorek z Torunia „Marzenia w migawce” w ramach projektu Seniorzy w Akcji Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę
 • Akcja w ramach Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych – interaktywna „ankieta” w formie papierowych kubików rozstawionych na stolikach w jednej z warszawskich kawiarni. Każdy kubik zawierał zbiór cytatów, fraz oraz zdjęć, które mają dla nas związek z animacją kultury. Czym jest ona dla Ciebie?

 

2010

 • Warsztaty fotograficzne dla uczestników Migawek Towarzystwa Inicjatyw Twórczych
 • Finisaż wystawy Grzegorza Pędzicha w redakcji Res Publiki Nowej
 • Warsztaty w Toruniu i Suwałkach w ramach programu Co Nowego Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

 

2011

 • Warsztaty w Olecku w ramach projektu "Małe Miasto" Fundacj Przystanek Twórczość
 • Warsztaty podczas Europejskiego Stadionu Kultury - Rzeszów 12 i 13 sierpnia 2011
 • Warsztaty „Pocztówka z Targówka” w ramach projektu Re:Blok - Warszawa 13 -16 czerwca 2011
 • Warsztaty „ Znak dla Poznania” oraz Warsztaty Nowe Atelier , w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu 13-14 maja 2011

 

Relacje fotograficzne oraz bieżące działania naszej Grupy można śledzić na blogu i stronie www.grupaokolofotograficzna.blogspot.com

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Źródło: Grupa OF
Daty wydarzeń:

9.10.2011 godz. 20:30 - 20:30

Grupa OF
Autor zdjęć: Grupa OF

Autor wpisu: Grupa OF

Grupa Okołofotograficzna
województwo: mazowieckie
Warszawa
grupaof@gmail.com
www.grupaof.pl
Liczba odsłon: 3393
10.10.2011