Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

5 zmysłów. Audiodeskrypcja. Wystawa sztuk wizualnych

Projekt edukacyjny „5 zmysłów. Audiodeskrypcja” to pierwsza w Polsce wystawa sztuk wizualnych połączona z szeregiem działań o charakterze edukacyjnym, adresowana do osób niewidomych.

HISTORIA/INSPIRACJE

Pomysł realizacji projektu dla osób niewidomych i słabowidzących narodził się wiosną 2009 roku. U źródeł tej koncepcji stało przeświadczenie, iż istnieją w Polsce pewne grupy społeczne, które - jako potencjalni odbiorcy oferty muzeów i galerii - są marginalizowane, czy wręcz wykluczane. W związku z wyraźnie wyczuwalną tendencją, by grupy owe włączać w te sfery życia, które dotąd pozostawały dla nich niedostępne, rozpoczął się proces poszukiwania nowych sposobów komunikowania się z odbiorcą - niekoniecznie widzem w klasycznym rozumieniu tego słowa, lecz kimś, kto pragnie zapoznać się ze sztukami wizualnymi, mimo, iż dostęp do nich nie zawsze jest dla niego łatwy, a niemal zawsze - nietypowy.

Jednym z takich sposobów jest technika zwana audiodeskrypcją. Polega ona na opisywaniu głosem zjawisk wizualnych, od obrazu aż po film. Opis, relacja, opowiadanie - to terminy, które pozwalają zbliżyć się definicji audiodeskrypcji, a także wyobrazić sobie jej zadania. Mówiąc najkrócej tekst stworzony w oparciu o założenia audiodeskrypcji powinien dać odbiorcy jak najbardziej wierny, sugestywny obraz opisywanego obiektu, tak, by pozwolił on na przeprowadzenie wewnętrznej, autorskiej rekonstrukcji, dokonanej przez odbiorcę.

W historii sztuki istnieją prądy, które za kluczowy moment uznają kontakt z dziełem. Zgodnie z tym poglądem, ani historia, ani żadne inne okoliczności nie są tak ważne jak ów moment, gdy widz staje wobec obrazu. Okolica oka - to jest miejsce, w którym obraz nabiera znaczenia. Znaczenie obrazu zaś, także w świetle wspomnianych koncepcji, wypływa z konkretnych relacji jego elementów, podatnych na to, by zamknąć je w słowach.

Nie jest chyba zbiegiem okoliczności, że przekonanie o tym, iż niełatwe jest przełożenie języka sztuki na język werbalny, jest silne u kogoś, kto musiał poddać się wymagającemu treningowi, by najpierw długo patrzeć a dopiero potem ważyć się na opis. Ten czas poświęcony obrazowi, czy raczej zobaczeniu go, pozwala uświadomić sobie znaczenie i wagę słowa, które odbić ma to, co widać, tym bardziej zapewne, iż oba sposoby wypowiedzi - wizualny i werbalny - posługują się innymi narzędziami i rządzą innymi prawami.

Ambicją projektu nie jest jednak przekraczanie barier pomiędzy językiem sztuki i naszym językiem codziennym. Cel jest inny i podstawowy, chodzi bowiem o umożliwienie osobom niewidomym i słabo widzącym zapoznania się z niektórymi problemami i zjawiskami sztuk wizualnych. W szerszej perspektywie celem jest również zwrócenie uwagi na kontekst społeczny, wyczulenie na problemy ludzi niewidomych.

CELE

Głównym celem projektu jest zachęcenie osób z niepełnosprawnością wzroku do zainteresowania się kulturą wizualną, a zwłaszcza sztukami pięknymi. Pragniemy też zaktywizować tę grupę osób do wzięcia czynnego udziału w proponowanych przez nas wydarzeniach i dzięki temu kreować przekonanie, iż dostęp do sztuki jest wyłącznie kwestią indywidualnych wyborów i chęci.

Projekt edukacyjny „5 zmysłów. Audiodeskrypcja.” stawia sobie ważny cel edukacyjny. Pragniemy, aby proces edukacji miał w wypadku tego przedsięwzięcia cechy pasjonującej przygody, aby - zwłaszcza młodzi odbiorcy - mieli okazję odczuć, jak wiele radości i satysfakcji daje spacer po muzeum.

Obok tego, ważny jest także wymiar społeczny planowanego przedsięwzięcia. Za cel stawiamy tu zwrócenie uwagi na osoby niewidome i słabo widzące, nie tylko w kontekście popularnego obecnie hasła równania szans, choć jest ono oczywiście jednym z zadań tego przedsięwzięcia. Zaproszenie do muzeum tych, których dotąd nie brano pod uwagę jako potencjalnych odbiorców szeroko pojętych sztuk wizualnych może stać się pretekstem do akcentowania odmienności - w sensie pozytywnym. Warto bowiem zwrócić uwagę na to, iż zdecydowana większość osób niewidomych i słabo widzących oswoiła codzienną rzeczywistość w stopniu pozwalającym na samodzielne funkcjonowanie. Dzięki wyostrzeniu pozostałych zmysłów potrafią one sprostać wymaganiom życia w sposób, który u ludzi widzących wzbudza zdumienie i podziw. Wydaje się zatem dobrym pomysłem, aby do muzeum zaprosić wszystkich, już choćby po to właśnie, aby się poznać. Nie jest tajemnicą, iż przeraża nas to, czego nie znamy. Zgodnie z tym poglądem zwykło się łączyć upośledzenie zmysłu wzroku z nieszczęściem przekraczającym wszelkie wyobrażenia. Warto zburzyć ten mit. Należy pokazać, że osoby niewidome i słabo widzące nie tylko potrafią radzić sobie z życiem na poziomie podstawowym, ale też gotowe są realizować swe pragnienia i cele .

 

DZIAŁANIA

1. Wystawa

Prezentować będzie 25 dzieł pochodzacych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz ich opisy wykone techniką audiodeskrypcji. Wśród opisanych dzieł znajdą się między innymi obrazy Jacka Malczewskiego czy Władysława Podkowińskiego.

Ze względu na to, że prezentowane obiekty skomponowano wokół tematu pięciu zmysłów, opisy słowne dotyczące wyglądu dzieł wzbogacone będą o dodatkową charakterystykę uwzględniającą specyfikę zmysłu, do którego się odnoszą. W ten sposób zapoznanie się z treścią dzieła odbywać się będzie wielotorowo, także przez dotyk, smak, zapach, dźwięk. Wykorzystane zatem zostaną ścieżki, które ułatwiają, czy wręcz umożliwiają osobom niewidomym funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości. Wydaje się, że także dla widzącej części publiczności zmysłowe zapoznanie się z dziełem sztuki stanowić może prawdziwą atrakcję oraz posłużyć refleksji nad dominującą rolą wzroku w codziennym życiu.

Ambicją wystawy jest umożliwienie osobom niewidomym i słabowidzacym samodzielne jej zwiedzanie. W tym celu wykorzystane zostaną nowoczesne systemy audiowizualne zapewniające komfort oraz niezależność podczas zwiedzania.

2. Warsztaty

  • dla młodzieży - spotkania prowadzone przez niewidomych nastoletnich instruktorów,
  • dla studentów - spotkania prowadzone przez specjalistów w dziedzinie audiodeskrypcji.

3. Konferencje naukowa

Spotkanie adresowane do środowiska nauczycielskiego i akademickiego.

4. Wykłady dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 5. Katalog wystawy „5 zmysłów - Audiodeskrypcja.”,zawierający opisy 25 dzieł, który wzbogacony będzie o wersję audio na płycie CD oraz szeregu publikacji naukowych.

6. Strona internetowa www.5zmyslow.pl

Poświęcona projektowi, adresowana zwłaszcza do osób niewidomych i słabowidzacych i dostosowana dla nich technicznie. Strona zawierać będzie informacje dotyczące wydarzeń odbywających się w ramach projektu. 

 

ORGANIZATORZY

Przedsięwzicie będzie w całości realizowane w murach Muzeum Narodowego w Poznaniu, które otrzymało pozwolenia na używanie logo akcji "Tutaj jest OK" oraz tytuł Miejsca Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym. Przyznany tytuł nie zwalnia jednak z obowiązku, a dodatkowo motywuje do dodatkowych przygotowań i ulepszeń, dlatego w celu odpowiedniego przygotowania się do przedsięwzięcia dedykowanego osobom niewidomym przestrzeń muzealna, w której realizowana będzie wystawa oraz działania edukacyjne ulegnie rearanżacji w celu optymalnego udoskonalenia dla osób niewidomych.

kurator: Ewa Drążkowska

producent: Paweł Gogołek

Źródło: 5zmysłów
Daty wydarzeń:

15.10.2011 - 25.11.2011

Audiodeskrypcja
Autor zdjęć: Adam Ciereszko / PAP

Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja Audiodeskrypcja

Autor wpisu: Aleksandra Woźniak

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, More Than One Production
województwo: wielkopolskie, powiat: m. Poznań, gmina: Poznań
Poznań, Marcinkowskiego 9
info@5zmyslow.pl
www.5zmyslow.pl
Liczba odsłon: 4412
06.10.2011