Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Scheda

Realizowany przez bydgoski Ośrodek Działań Kulturowych ”Las” projekt „Scheda” ma charakter ustrukturyzowanego eksperymentu edukacyjno - artystycznego, w którym uczestnikami projektu są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym ze względu na uwarunkowania kulturowe.

Uczestnikami projektu „Scheda” są dzieci spędzające czas wolny na ulicy, poza opieką instytucjonalną oraz seniorzy z Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia”. W ramach projektu „juniorzy” biorą udział w cyklu warsztatów artystycznych w przestrzeni publicznej, natomiast „seniorzy” tworzą koncepcję muralu [obrazu wielkoformatowego], który zrealizują artyści z łódzkiej grupy Etam Crew zajmujący się współczesnym malarstwem wielkoformatowym. Tematyka projektu mieści się na styku takich nauk jak gerontologia, animacja społeczno - kulturowa, oraz sztuki plastyczne.

Od sierpnia do połowy września na bydgoskim "Londynku" prowadzone były zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia zostały zlokalizowane w tej przestrzeni ze względu na słabą infrastrukturę kulturalną tej dzielnicy Bydgoszczy.


Blok zajęć artystycznych odbywał się w przestrzeni naturalnej dla lokalnej społeczności, czyli na podwórkach, gdzie spędzają czas wolny dzieci i rodzice/dziadkowie, co jest dziś rzadkością w miejskiej kulturze dzielnicowej. W ramach zajęć prowadzone były warsztaty z różnych technik artystycznych [street art, graffiti, ceramika, mozaika]. Na podwórkowych zajęciach wakacyjnych dzieci bawiły się poznając nowe techniki artystyczne. Tematy zajęć były wybierane podczas kolejnych zabaw na podwórkach. W pierwszych tygodniach zajęć dzieci poznawały technik pracy jednego z najprostszych i najstarszych rzemiosł artystycznych - ceramiki. Płynnie przeszliśmy z garncarstwa podwórkowego na współczesne ,,płaskorzeźby kreskówkowe”. Bohaterami kafli ceramicznych wybranymi przez dzieci zostały ikony toy artu: Dzwoneczek, Hello Kity, Spongebob oraz bohaterowie z ulubionych zestawów klocków Lego [Wikingowie, Kosmonauci, Rycerze, Osadnicy, Indianie]. Chłopcy i dziewczynki wspólnie lepiły heraldykę bydgoskiego klubu piłkarskiego Zawisza, będącego ważnym elementem symbolicznym życia lokalnej społeczności [klub przewijał się w rozmowach z wszystkimi mieszkańcami od lat 3 do 73].


Podczas zajęć powstał pomysł przyklejenia płaskorzeźb na dzielnicy i z tego pomysłu narodził się pierwszy projekt mini muralu na Londynku. Tematyka mini muralu nawiązywała do dziecięcych bajek oraz do znaków symbolicznych dla lokalnej kultury: nazwa dzielnicy Londynek i klub Zawisza to dwa nieodłączne elementy tożsamości lokalnej społeczności.


Płaskorzeźby powstałe podczas zajęć wakacyjnych były wykonywane pojedynczo lub też w kilkuosobowych zespołach; przykładałem pracy zespołowej jest sześcioelementowa płaskorzeźba Indianina. Prace ceramiczne po ulepieniu schły w pracowni ceramicznej w MDK nr 4. Po wysuszeniu prace wypalono w temp. 960 stopni na biskwit. Po pierwszym wypale zostały pomalowane szkliwami ceramicznymi i ponownie wypalone w temp. 1080 stopni. Część prac została przez dzieci zabrana do domów, część została umieszczona na powstającym mini muralu malowanym przez dzieci i młodzież oraz naszych wolontariuszy. Przestrzeń na mural [kilkudziesięciometrowy mur] udostępniła firma „Jutrzenka”.


Pod pierwszy projekt malarski dzieci i wolontariusze - Marcin i Sebastian - przygotowali podkład [tło], następnie wybrano rysunki mające tworzyć wspólną pracę artystyczną w przestrzeni podwórka nawiązującą w swojej formie pracy do kolektywnych murali. Wspólnie ustalono, że na murku muszą się znaleźć: klub Zawisza + kluby zaprzyjaźnione, postacie bajkowe, podpisy/inicjały dzieci. Ta pierwsza praca miała duży ładunek emocjonalny a troszkę mniejszy artystyczny [dużo ekspresji w luźnej strukturze potęgowało chaos estetyczny]. Dlatego też z bólem wspólnie zamalowaliśmy motylki i inicjały dzieci i przystąpiliśmy po raz drugi do malowania muralu. Tło zostało rozbudowane o cegły tworzące strukturę, w której dzieci od szablonu malowały własne imiona, nicki. Forma tła wpisuje się w XIX wieczną estetykę dzielnicy. Do namalowanych już postaci komiksowych doszedł napis "Londynek" wykonany przez dzieci i młodzież oraz płaskorzeźby ceramiczne.

Równolegle do zajęć na Londynku w Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” odbywały się warsztaty mające na celu przygotowanie projektu muralu, będącego kolaboracją artystyczną seniorów z DPS i grupy artystycznej Etam Crew. Do zajęć integracyjno - wprowadzających była wykorzystana ceramika oraz gra karciana DIXIT oraz creativ writing. Od pojedynczych opowieści przeszliśmy do wspólnej historii ,,napisanej” przez mieszkańców i wybranej do wizualizacji w przestrzeni miejskiej. Prace nad projektem ilustracyjnym nadal trwają; wstępny szkic przygotowują artyści Bezt i Sainer z grupy Etam Crew. Projekt ten będzie przedstawiony na kolejnych warsztatach w DPS, uszczegółowiany przez seniorów i następnie namalowany na budynku.

Projekt „Scheda” jest finansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Bydgoszczy. Patronat nad projektem objęli: Narodowe Centrum Kultury, MojeMiasto, magazyny: Take Me, Nowy Obywatel, Gazeta Uliczna. Technicznego wsparcia udzielił Młodzieżowy Dom Kultury nr 4.

Źródło: Ośrodek Działań Kulturowych "Las"
Daty wydarzeń:

15.6.2011 - 20.10.2011

Projekt "Scheda": mural seniorów pt. "Opowieść zimowa"
Autor zdjęć: Marcin Płocharczyk

Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt
”Scheda”

”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda” ”Scheda”

Autor wpisu: Joanna Babińska

Ośrodek Działań Kulturowych "Las"
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Bydgoszcz
85-010 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 82
biuro-las@o2.pl
www.odkl.org
Liczba odsłon: 4100
26.10.2011