Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sokołowski Ośrodek Kultury

Misją Sokołowskiego Ośrodka Kultury jest praca na rzecz i z aktywnym udziałem lokalnej społeczności dla podnoszenia jej kompetencji kulturalnych i społecznych oraz integracji mieszkańców Sokołowa Podlaskiego i ogólnego rozwoju miasta. Instytucja prowadzi szeroką działalność na rzecz lokalnej społeczności w zakresie upowszechniania kultury oraz promocji Sokołowa Podlaskiego poprzez działalność kulturalną.

Sokołowski Ośrodek Kultury rocznie organizuje ponad 100 przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Do najważniejszych należą "Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne" - Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Realizowany od 2002 roku w ramach Dni Sokołowa festiwal ma na celu popularyzację unikatowego dziedzictwa kulturowego tych regionów w Europie, które podobnie jak Podlasie Nadbużańskie są pograniczami kultur. Wydarzeniami odwołującymi się do korzeni polskiej kultury ludowej są także: Świąteczny Jarmark Wielkanocny oraz Jarmark Bożonarodzeniowy.


Innym ważnym projektem realizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury są Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegające w Sokołowie Podlaskim pod hasłem "Wielokulturowość Ziemi Sokołowskiej". Warto dodać, że w ramach 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się także spotkanie pod nazwą "Parlamentarzyści Ziemi Sokołowskiej" z udziałem wszystkich żyjących posłów i senatorów wywodzących się z Sokołowa Podlaskiego i Powiatu Sokołowskiego. Obok Uroczystych Obchodów Święta Niepodległości i Obchodów 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wydarzenia te wpływają na pobudzenie do refleksji związanej z historią Polski oraz patriotyzmem, także w ujęciu lokalnym.


Wydarzeniem niemniej ważnym był koncert w Konkatedrze w ramach cyklu "Mazowsze w Koronie". Wydarzenie było swoistą ucztą muzyczną z udziałem wielkiej orkiestry symfonicznej, a całość została poświęcona wielkiemu kompozytorowi i dyrygentowi Gustawowi Mehlerowi. Wspominając o tradycji muzycznych imprez w Sokołowskim Ośrodku Kultury należy zaznaczyć, że w tym roku już po raz 34. odbywały się Zaduszki Jazzowe. Gościem specjalnym tegorocznych Zaduszek była Ewa Bem wraz z zespołem. Wydarzenie jest jednocześnie najdłużej funkcjonującym cyklicznym wydarzeniem w SOK.


Działalność SOK to także szeroka oferta skierowana do seniorów. Działają na miejscu: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Seniora oraz zespół wokalny "Seniorynki". Rokrocznie obywa się Festiwal Zespołów Kabaretowych Seniorów "eSKa", w tym roku odbyła się już 6. edycja z udziałem aktora Stanisława Górki.


SOK to także kino "Sokół", które od lat bierze udział w upowszechnianiu kultury filmowej. W temacie sztuki filmowej przy ośrodku kultury działa także reaktywowany w zeszłym roku Dyskusyjny Klub Filmowy "Zbyszek". DKF swoją ofertę kieruje do osób, które lubią niszowe kino. Warto dodać, że po raz pierwszy w 2011 r. w Sokołowie Podlaskim został zorganizowany Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie.


Poza wspomnianą powyżej ofertą Sokołowskiego Ośrodka Kultury instytucja realizuje działania z zakresu edukacji i animacji kulturalnej, w tym także propaguje młodzieżową twórczość muzyczną. Po raz pierwszy w lipcu 2011 r. odbyła się "animAkcja" - cykl wielu działań (warsztatów teatralnych, muzycznych, animacyjnych i artystycznych) połączonych przez wspólny mianownik, jakim jest integracja osób z różnych środowisk. W ramach akcji odbył się także koncert plenerowy z udziałem zespołów z Chin, Brazylii i Polski. W dziedzinie działań skierowanych dla młodzieży ciekawą ofertą jest odbywający się od trzech lat z rzędu Festiwal "Doors Open". Inicjatywa propaguje szeroko rozumianą muzykę rockową, ze wskazaniem na młodych twórców. Poza festiwalem miało miejsce dziesięć edycji imprezy muzycznej pn. "Epicentrum", która za każdym razem przyciąga dużą rzeszę osób.


Inne ważne przedsięwzięcia organizowane przez SOK w 2011 r. to: "Koncert Noworoczny", Diecezjalne Obchody Dnia Papieskiego, "Jesień na Mazowszu i Podlasiu - Festiwal Kuchni Regionalnej", Niedzielne Koncerty Popołudniowe - koncerty muzyki poważnej, spotkania z cyklu "Tu pozostać muszę", obchody Świąt Narodowych, spektakle teatralne, występy kabaretów, przeglądy piosenki, teatralne, konkursy recytatorskie, wystawy i wernisaże.

W imprezach organizowanych przez Sokołowski Ośrodek Kultury uczestniczą tak twórcy amatorzy i zespoły amatorskie, jak i artyści profesjonalni. Zasadą animatorów kultury pracujących w SOK jest promocja amatorskiego ruchu artystycznego i motywowanie go do aktywności, jak również umożliwienie mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego uczestnictwa w wydarzeniach z udziałem najbardziej znanych polskich i zagranicznych artystów.

Grupy Twórcze

Na zakończenie warto dodać informację o działających przy Sokołowskim Ośrodku Kultury grupach twórczych. Są nimi: Black Code Dance Studio, ZPiT "Sokołowianie", DKF "Zbyszek", Formacja Tańca Towarzyskiego "Contra", Sala - Kurs Tańca Towarzyskiego, grupa zajęć ze stylizacji i projektowania ubioru, Klub Seniora, Koło Plastyczne, Grupa Plastyczna "W Drodze", Modelarnia, Ognisko muzyczne, Śpiew solowy, Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Studio Piosenki "Rozśpiewane nutki", Zespół Wokalny "Seniorynki".


Wszystkie osoby chętne włączyć się w działania SOK serdecznie zapraszamy. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje współpracy.

 

 

 


 

Źródło: SOK

Autor wpisu: Tomasz Piątek

SOKOŁOWSKI OŚRODEK KULTURY
województwo: mazowieckie
Sokołów, ul. Wolności 27
sok@sokolowpodl.pl, 25 787 30 32
www.sok.sokolowpodl.pl
Liczba odsłon: 2541
23.01.2012