Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

„Cięcie" na Południowym Mazowszu

Na zaproszenie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, kurator projektu Artur Żmijewski zaproponował Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej i Krytyce Politycznej, by wspólnie przez półtora miesiąca animować życie kulturalne Szydłowca.

“Cięcie” to cykl działań edukacyjnych i artystycznych prowadzonych w miejscach, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony. Jedną z jego części jest działanie artystyczne Artura Żmijewskiego w Szydłowcu.

Artysta zaprosił czołowe warszawskie instytucje kultury na dwutygodniowe rezydencje do Szydłowca. Pomiędzy 15 września i 27 października w lokalu przy szydłowieckim rynku, na ulicy Radomskiej 5, działać będzie świetlica artystyczna prowadzona kolejno przez Krytykę Polityczną, Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z instytucji kultury - prężnie działających w Warszawie - sprawdzi się w szydłowieckim kontekście.

Oprócz działań w świetlicy instytucje przeprowadzą w Szydłowcu akcje artystyczne, edukacyjne i kulturalne. Za ich realizację są odpowiedzialni kuratorzy z poszczególnych instytucji. Artur Żmijewski odwrócił tym samym role społeczne obowiązujące w świecie sztuki: tym razem to artysta zaprosił kuratorów i centra artystyczne do współpracy.

Projekt ma na celu odwrócenie również tradycyjnej relacji między „centrum” a „peryferiami”. Przedstawiciele warszawskich instytucji wymieniać się będą doświadczeniami z lokalnymi animatorkami, zrzeszonymi między innymi wokół Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie “Projektoriat” i lokalnymi instytucjami kultury.

Więcej szczegółów na temat „Cięcia” w lokalu przy ulicy Radomskiej 5 w Szydłowcu, gdzie działa świetlica kulturalna i na: www.shortcut2011.pl, zakładka „Cięcie”.

„Cięcie” jest częścią projektu ShortCut Europe 2011, odbywającego się pod hasłem „Kultura (nie) dla każdego?” Projekt, wraz z działaniami realizowanymi pod nazwą „Prolog”, stanowią twórcze rozwinięcie debat, które będą podejmowane na kongresie ShortCut Europe. Kongres ten ma już długą tradycję i jest międzynarodowym spotkaniem animatorów kultury, twórców, edukatorów, działaczy społecznych. Stanowi międzynarodowe forum debaty publicznej o kulturze i edukacji kulturalnej oraz platformę wymiany praktycznej wiedzy o strategiach i politykach kulturalnych. Tegoroczny kongres, który będzie odbywał się w Warszawie w dniach 16-18 listopada 2011 roku, przypada na okres prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Będzie on spotkaniem międzynarodowym i wielokulturowym, adresowanym do środowisk edukacji kulturalnej i animacji kultury. Będzie forum wymiany wiedzy o centrach kultury ze starej i nowej Europy oraz prezentacji nowatorskich rozwiązań na polu działań kulturalnych. Będzie wreszcie próbą znalezienia nowej formuły debaty, pracy z dobrymi praktykami, wspólnego działania, otwarcia na publiczność, przeniesienia debaty z sali konferencyjnej do żywych miejsc.


Organizatorzy projektu „Cięcie”:
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki , Urząd Miasta St. Warszawa – Biuro Kultury

Partnerzy:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Krytyka Polityczna, Starostwo Szydłowieckie, Burmistrz Miasta Szydłowiec, SCK Zamek, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”, Open Art Projects, pleple.tv;

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta st. Warszawa.
 

Dodatkowych informacji na temat projektu udzielają:

  • W Warszawie: Marcin Śliwa, m.sliwa@mckis.waw.pl, tel. (22) 5864250, Ewa Chomicka, e.chomicka@mckis.waw.pl, (22) 5864221
  • W Szydłowcu: Inga Pytka-Sobutka, pyt.ka@interia.pl, kom. 694 144 068
Źródło: ShortCut Europe
Daty wydarzeń:

15.9.2011 - 27.10.2011

Cięcie
Autor zdjęć: Jakub Szafranski

Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie Cięcie

Autor wpisu: Anna Desponds

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki , Urząd Miasta St. Warszawa – Biuro Kultury
województwo: mazowieckie
Szydłowiec, ul. Radomska 5
http://www.shortcut2011.pl/ciecie-opis-projektu/
Liczba odsłon: 2794
12.09.2011