Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Tłocznia w MSN

W dniach 9-18 Września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie obecna była Tłocznia, czyli inicjatywa młodych, aktywnych warszawiaków – licealistów i studentów, którzy działają na rzecz zwiększenia zaangażowania młodzieży w życie miasta.

Zorganizowane w muzeum wydarzenia były szansą odniesienia się do bieżących problemów miasta poprzez projekty społeczne, artystyczne, debaty, szkolenia oraz warsztaty.

 

Przez 9 dni Tłocznia wraz z uczestnikami wydarzeń pokazała korzyści, jakie płyną z innowacyjnego i nieszablonowego spojrzenia na miasto. Największą popularnością cieszyły się wydarzenia najbardziej spektakularne takie jak: Pokaz mody zorganizowany w klubie 1500m2, koncert „Muzyka Miasta” oraz „Śniadanie na trawie”. Uczestniczy mieli również możliwość lepszego poznania miasta dzięki grom miejskim – „Kontrasty” i „Neony”. Ci zaś, którzy uczestniczyli w warsztatach na pewno na długo zachowają własnoręcznie zrobione koszulki, ramki do zdjęć czy doniczki.


Przez 9 dni Tłocznia miała zaszczyt gościć m. in. Ewę Rudnicką, Olę Wasilkowską, Macieja Czeredysa, Jacka Kastelańca czy Martynę Obarską. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej realizowany był również jeden z głównych elementów programu Tłoczni – możliwość uzyskania profesjonalnego wsparcia dla każdej młodzieżowej inicjatywy.

Tłocznia wraz z uczestnikami wydarzeń udowodniła jak dużą wartość dla miasta ma energia i pomysłowość młodych ludzi. Dzięki nam Warszawa może się zmieniać. Zmieniać na lepsze.

 

Program wydarzeń


Nocna Gra Miejska śladami neonów
Nocna Gra Miejska to jedno z wydarzeń rozpoczynających obecność Tłoczni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tematem przewodnim będą warszawskie neony oraz ich historia. Celem gry jest wyzwolenie w młodych ludziach kreatywności oraz umożliwienie im poznania historii miasta. Oprócz zadań edukacyjnych ma być także ciekawą i nietypową formą rozrywki. Zadania stawiane przed graczem będą dobrane tak aby ich realizacja była możliwa nawet w przypadku braku rozbudowanej wiedzy na temat Warszawy. Punktem końcowym będzie siedziba MSN i neon „MUZEUM”.

Warsztaty specjalistyczne
W ramach Inkubatora przeprowadzone zostaną warsztaty z marketingu społecznego oraz negocjacji - pomagające w jak najlepszy sposób rozwiązywać konflikty pojawiające się przy realizacji projektów. Warsztaty prowadzone będą przez profesjonalistów, a zadaniem każdego z uczestników będzie wykorzystanie zdobytych umiejętności w rozwiązaniu wybranego przez niego problemu a następnie zaprezentowanie go jury konkursowemu podczas debat „Miasto Zmian – cykl rozmów”. Nagrodą dla autorów najlepszych projektów będą staże w organizacjach pozarządowych i firmach, których przedstawiciele będą prowadzić warsztaty.

Warsztaty z animacji przestrzeni
Warsztaty z animacji przestrzeni to pięciodniowe, teoretyczne i praktyczne wprowadzenie do przeprowadzenia artystycznych i społecznych działań w przestrzeni publicznej. Dadzą możliwość przyjrzenia się bliżej Warszawie, a także okazję do świetnej zabawy. Na początku uczestnicy zapoznają się z przykładami zrealizowanych już projektów. Zaznajomią się z niezbędnymi narzędziami i postarają się wybrać najbardziej odpowiadające im techniki działania. Będą mieli także okazję przeprowadzić samodzielną akcję. Warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy kultury z inicjatywy Performeria Warszawy.


Muzyka Miasta

Projekt muzyczny „Muzyka miasta” ma na celu umożliwienie młodym muzykom ulicznym stworzenie wspólnego programu artystycznego i zaprezentowanie go w trakcie ogólnodostępnego koncertu. Ich występ stanie się pretekstem do rozmowy o Warszawie oraz zwróci uwagę na to, że mimo, iż są często pomijani i niedoceniani, to z całą pewnością stanowią część szeroko rozumianej kultury miejskiej. Przewidziane działania to wyłonienie grupy młodych ulicznych muzyków, dobranie repertuaru oraz seria prób zakończona koncertem w lub przed siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Po koncercie odbędzie się jam session, w którym wziąć udział będzie mógł każdy młody muzyk (w zależności od miejsca, liczba uczestników będzie ograniczona).

Miasto Zmian – cykl debat
„Miasto Zmian” to cykl spotkań - otwartych debat, których głównym tematem będą przemiany w przestrzeni miejskiej i ich oddziaływanie na społeczność lokalną. W ramach projektu przewidziane jest stworzenie mapy warszawskich problemów oraz poszukiwanie ich rozwiązań razem z młodymi warszawiakami. Dzięki otwartej formule możliwe będzie wyzwolenie w młodych ludziach poczucia odpowiedzialności za miasto oraz rozwinięcia w nich samorządności. Ideą spotkań jest aby przy pomocy ekspertów od aktywności obywatelskiej oraz ciekawych inspirujących debat, wyzwolić w młodzieży kreatywność, która spowoduje zmiany w przestrzeni miejskiej.

Młodzi Zdolni
Spotkania z cyklu „Młodzi Zdolni” mają być bodźcem do zaangażowania się licealistów w projekty i inicjatywy społeczne. Ich osią główną będzie pokazanie młodych ludzi, którzy dokonali już zmiany w otaczającej ich przestrzeni. Spotkania mają pokazać, że małymi środkami ale dużym zaangażowaniem można spowodować dużą zmianę nawet jeśli nie ilościową to jakościową. Zaprezentowane w czasie cyklu projekty staną się inspiracją do wykorzystywania kreatywności, a poznani podczas nich ludzie chętnie udzielą wskazówek jak dobry pomysł można przekuć w skuteczne działanie. Działalność społeczna, sztuka czy moda – to tylko przykłady tego, o czym można będzie usłyszeć na „Młodych Zdolnych”.


Warszawska Szkoła Życia

Warszawska Szkoła Życia to warsztaty mające zachęcić młodych Warszawiaków do stosowania nowatorskich rozwiązań w ich najbliższym otoczeniu. Wzięcie udziału w wydarzeniu pozwoli nabyć im umiejętności twórczego recyclingu. Warsztaty będą wymagały pomysłowości i zachęcą do jej wykorzystania w życiu codziennym. W ramach proponowanych aktywności znajdą się m.in. przerabianie nieużywanych T-shirtów, makulatury, foliowych torebek czy fragmentów materiałów na przedmioty codziennego użytku.

Gra Miejska Kontrasty
Gra Miejska Kontrasty to sposób na nieszablonowe zwiedzanie miasta – pokazanie zarówno ważnych punktów turystycznych jak i mniej znanych, ale równie ciekawych podwórek czy starych kamienic. Dzięki grze możliwe jest pokazanie młodym ludziom zmian jakie zaszły w ciągu ostatnich 20 lat na terenie warszawskiego Śródmieścia a także miejsc, które nadal potrzebują odmiany. Jest to okazja do zainteresowania zwiedzaniem miasta na co dzień oraz do wyzwolenia w młodych ludziach twórczego myślenia o mieście jako o zmieniającej i dającej się kształtować strukturze. Finałem gry jest dotarcie w okolice ulicy Pańskiej i siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Śniadanie na trawie
W niedzielę – ostatni dzień obecności Tłoczni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przed jego siedzibą rozłożona zostanie trawa, koce i poduszki. Podczas niedzielnego śniadania przygotowanego przez Tłocznię odbędzie się debata na temat dostępności przestrzeni publicznej a także czas na podsumowanie zrealizowanych już podczas dziewięciodniowej obecności w MSN działań. Każdy uczestnik będzie miał możliwość zabrania głosu. Śniadanie na trawie stanie się charakterystycznym przykładem przemian w mieście – oddziaływania zmiany w warstwie estetycznej na społeczność lokalną.

Wydarzenia towarzyszące
Oprócz przedstawionych wyżej przedsięwzięć planowane są także wydarzenia towarzyszące, przede wszystkim ukazujące twórczość młodych artystów – w tym m.in. twórców video, komiksów i projektantów mody. W czasie obecności Tłoczni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej prowadzone będzie także otwarte biuro projektowe.
 

Więcej na:

www.tlocznia.org

www.facebook.com/tlocznia

Źródło: Tłocznia
Daty wydarzeń:

9.9.2011 - 18.9.2011

Tłocznia

Tłocznia Tłocznia Tłocznia

Autor wpisu: Tłocznia

Polska Młodych
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa, gmina: Warszawa
00-124 Warszawa, ul. Pańska 3
kontakt@tlocznia.org
www.tlocznia.org
Kalendarz Tłoczni
Liczba odsłon: 2510
20.09.2011