Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akcja Sztuki

AKCJA SZTUKI to oddolna inicjatywa, adresowana do tyszan, artystów i odbiorców sztuki współczesnej. Każda edycja projektu otwiera (lecz nie zamyka) kolejną ścieżkę tematyczną. Miejskie Centrum Kultury w Tychach przyjęło projekt pod swoje skrzydła, władze miasta udzieliły mu wsparcia. Dotąd odbyły się dwie edycje projektu: Akcja Sztuki>KOBIETY, oraz Akcja Sztuki>NOWE. Projekt zainicjowała i koordynowała Beata Wąsowska.

Akcja Sztuki to wystawy sztuki współczesnej, warsztaty artystyczne i dziennikarskie, dyskusje, spotkania autorskie, pokazy filmów, konkursy, gry i inne działania z obszaru sztuk wizualnych, którym towarzyszą różnego rodzaju publikacje. Nie dyskryminujemy żadnych dyscyplin ani zjawisk z obszaru sztuk wizualnych. Wydarzenia projektu odbywają się przez dwa miesiące i angażują w roli uczestników, odbiorców, animatorów i twórców różne środowiska tyszan.

Akcja Sztuki ma być cyklicznym wydarzeniem, które sprawi, że:

  • Tychy będą miejscem wdrażającym ideę równoprawnego współistnienia odmiennych postaw artystycznych, miejscem przyjaznym artystom i ich twórczości, stymulującym rozwój. Wylęgarnią talentów.
  • Tyszanie (nie tylko dzieci) będą mogli rozwijać swoje artystyczne umiejętności i zainteresowania poprzez obecność (w Tychach) nowej i wartościowej sztuki.
  • Przestaniemy postrzegać sztukę i jej wydarzenia jako „koszty”, zauważymy iż artyści, o których dbamy to źródło pomysłów i innowacji, a sztuka posiada ogromny potencjał ekonomiczny.

 

Tychy są miastem szczególnym, są fenomenem w kontekście przestrzennym, politycznym, społecznym, kulturowym i technicznym. Powstawały szybko, z rozmachem, jako modernistyczna wizja, nieco zweryfikowana realiami socjalistycznego ustroju. Były przychylne twórczości artystycznej, tu każdy mógł aktywnie uczestniczyć w sztuce. Były miejsca, środki i ludzie. Niestety transformacja ustrojowa wymusiła ekonomiczne podejście do twórczości; znikły pracownie, zanikło zainteresowanie mediów i odbiorców, a w konsekwencji zanika także twórcza bezinteresowność.

Uznałam, że należy temu przeciwdziałać i poszukiwałam sposobu. W Tychach wciąż mamy duży, choć niedostrzegany i od wielu lat marginalizowany potencjał twórczy (plastyka). Mamy wielu utalentowanych artystów. Niestety nasza artystyczna propozycja powstaje poza dużymi ośrodkami, a skonfrontowana z popkulturą i konserwatywnymi gustami lokalnej publiczności nie może liczyć w Tychach na zainteresowanie szerokiego grona odbiorców, a co za tym idzie sponsorów i mecenasów. Akcja Sztuki ma być tym poszukiwanym środkiem, widzom ma dostarczyć dobrych wzorów, artystom mecenatu i zamówień.

Źródło: Akcja Sztuki
Daty wydarzeń:

1.12.2009 - godz.

Autor wpisu: Beata Wąsowska

Miejskie Centrum Kultury w Tychach
województwo: śląskie, powiat: m. Tychy, gmina: Tychy
Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26
mck@kultura.tychy.pl, 32 327 02 90
www.akcjasztuki.pl
Liczba odsłon: 3300
05.09.2011