Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

MCK SOKÓŁ zaprasza do operalni

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu realizuje projekt „Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA”. Jego koordynatorem jest Liliana Olech, kierownik Działu Sztuki Profesjonalnej.

„Kultura nie jest czymś, co się po prostu wchłania: kultury trzeba się uczyć”

WWW.OPERALNIA.PL
Właśnie w ramach tego przedsięwzięcia  został ostatnio uruchomiony specjalny portal internetowy www.operalnia.pl popularyzujący sztukę operową wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Zasadnicza jego część dedykowana jest młodym odbiorcom sztuki operowej. Ma charakter komiksowy. W lekki i przystępny sposób popularyzuje tę dziedzinę kultury. Zawiera podstrony informujące o jej historii (podzielone na cztery kategorie: barok, klasycyzm, romantyzm, XX wiek, zarówno na świecie jak i w Polsce), wyjaśnia podstawowe terminy dotyczące opery (słownik).
W portalu są też ciekawe i zabawne gry. Każdy internauta może spróbować swoich sił m.in.: „karmiąc tenora” (truskawkami), dobierając odpowiednie do epoki stroje dla śpiewaczki i śpiewaka (i ubierając ich w nie), a także dopasowując rekwizyty do poszczególnych bohaterów operowych. Biblioteka zawiera spory zestaw teledysków, począwszy od fragmentu „Orfeusza” Monteverdiego, poprzez „Wesele Figara” Mozarta, „Aidę” Verdiego, po „Walkirię” Wagnera.  Każdy może też sobie ściągnąć multimedialne tapety. Treść merytoryczna została „obudowana” stylową i atrakcyjną grafiką.
W drugiej części strony znajdują się informacje przeznaczone dla osób profesjonalnie zajmujących się kulturą, dyrektorów i pracowników placówek kultury. Można tam też znaleźć zestaw wiedzy na temat projektu „Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA”.

UNIJNE ZŁOTÓWKI
 
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 oraz z budżetu województwa małopolskiego. Wartość projektu: 790.797,17 zł; MRPO: 663.548,39 zł (85 pro.); budżet Województwa  Małopolskiego: 117.096,78 zł (15 proc.).
Głównym celem projektu jest popularyzowanie sztuki operowej (w szerszym rozumieniu - sztuki wokalnej) wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych na Sądecczyźnie i w Małopolsce. Efektem jego realizacji będzie min. przystąpienie do organizacji OPERA EUROPA, do której należą renomowane instytucje kultury w kilkudziesięciu krajach. To mające siedzibę w Brukseli stowarzyszenie wspiera działania związane z propagowaniem opery w wymiarze międzynarodowym. Otwiera szerokie możliwości dla wszystkich instytucji operowych i festiwali, które chciałyby, tak jak MCK SOKÓŁ, rozwijać swoją działalność w tym kierunku.


KONCERT LAUREATÓW KONKURSU IM. ADY SARI
W ramach projektu „Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA” 7 maja 2011 roku został zorganizowany koncert laureatów XIV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, z udziałem Orkiestry Opery Krakowskiej.
Przed tłumnie zgromadzoną publicznością wystąpiło ośmioro laureatów. Z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka zaprezentowali oni arie, które wykonywali wcześniej w finale konkursu. Zanim jednak zabrzmiała muzyka, młodym śpiewakom jurorzy i fundatorzy wręczyli nagrody.
Muzyczną część koncertu otworzyła uwertura do opery „Nabucco” Verdiego, po której rozpoczęły się występy nagrodzonych artystów. Zaśpiewała Marta Brzezińska (sopran), wykonując arię Julii z I aktu opery „Romeo i Julia” Gounoda, Piotr Płuska (baryton) przedstawił arię Malatesty z opery „Don Pasquale” Donizettiego; Jolanta Kowalska (sopran) wykonała Cavatinę Noriny z I aktu „Don Pasquale” Donizettiego. Agata Schmidt (mezzosopran) i Jadwiga Postrożna zaprezentowały ten sam recytatyw i arię Leonory z III aktu „Faworyty” Donizettiego. Piotra Halickiego (baryton) usłyszeliśmy w recytatywie i arii Księcia Jeleckiego z opery „Dama Pikowa” Czajkowskiego zaś Stanisław Kuflyuk (baryton) zaprezentował arię Miecznika z II aktu opery „Straszny dwór” Moniuszki.
Jedynie Hanna Elisabeth Müller, zjawiskowa niemiecka sopranistka, zwyciężczyni tegorocznego konkursu, obdarzona na sądeckiej imprezie jeszcze licznymi nagrodami specjalnymi wykonała dwa utwory: recytatyw i arię Julii z I aktu opery „i Capuleti e i Montecchi” Belliniego oraz recytatyw i arię Hrabiny z III aktu opery „Wesele Figara” Mozarta.
Publiczność nagradzała laureatów konkursu licznymi brawami, ale prawdziwie wielki aplauz wzbudził śpiew Hanny Elisabeth Müller, która była wywoływana przez publiczność okrzykami „brawo” i „Hanna”, co zmusiło artystkę do bisu (aria Belliniego). Trudno się dziwić, ta niezwykła artystka nie tylko dysponuje pięknym głosem i umie śpiewać, ale jeszcze ma w sobie tyle wdzięku i uroku scenicznego, że nie można wobec jej występu pozostać obojętnym.


EUROPEAN OPERA DAYS
W roku 2012  w Nowym Sączu odbędzie się konferencja programowa z udziałem partnerów projektu i osób zainteresowanych. MCK SOKÓŁ włączy się w realizację międzynarodowego wydarzenia pod nazwą EUROPEAN OPERA DAYS. Planuje też opracowanie i wydanie katalogu dobrych praktyk w zakresie promocji muzyki i sztuki operowej, ze szczególnym uwzględnieniem młodej publiczności.


NASI PARTNERZY
Partnerami MCK SOKÓŁ w tym projekcie są:

  • Organizacja OPERA EUROPA;
  • Teatr w Koszycach (Słowacja);
  • Teatr w Ostravie (Czechy);
  • Opera Krakowska;
  • Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie-Mościcach;
  • Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna;
  • Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

 

To znane zagraniczne oraz małopolskie instytucje kultury, z długoletnimi tradycjami, wielkim dorobkiem, wykazujące aktywność w prowadzonej przez siebie działalności, mające wysoką pozycję w kraju, w którym funkcjonują oraz w otaczającym ich regionie.


PROPOZYCJA DLA 160 TYS. MAŁOPOLAN
Podczas Kongresu Kultury, który odbył się w Krakowie we wrześniu 2009 roku i stanowił nie tylko podsumowanie i ocenę stanu kultury Polskiej ostatniego dwudziestolecia, ale także określał kierunki jej rozwoju, odbyła się prezentacja raportu „Polska 2030 – Kultura 2030”.
Prezentujący go minister Michał Boni powiedział, że długofalowy plan zakłada zwiększenie udziału kultury w PKB do 5 proc. oraz zmniejszenie liczby Polaków nieuczestniczących w kulturze z obecnych 60 proc. do 30 proc. Aby osiągnąć ten plan niezbędna jest edukacja kulturalna Polaków, podnosząca ich kompetencje do udziału w odbiorze kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski ocenił ostatni czas jako „okres porażki w procesie wychowania, kształcenia, przygotowywania najmłodszego pokolenia do odbioru wydarzeń artystycznych”.
Projekt „Młoda publiczność w operze” jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie, stanowi bowiem konkretny plan podwyższenia kompetencji mieszkańców regionu Małopolski w dziedzinie muzyki – czyli w obszarze, w którym jest to najbardziej potrzebne i najtrudniejsze zarazem. Mówiąc o rozwoju kultury, autorzy projektu mówią zarazem o rozwoju gospodarki – jest bowiem jej ważną częścią, na co dowodem są już same dane liczbowe: sektor kultury generuje już dziś aż 4,5 proc. PKB.
Projekt jest adresowany do dzieci i młodzieży w Małopolsce – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, a także do pracowników małopolskich instytucji kultury oraz stowarzyszeń zajmujących się. Szacuje się, że łącznie z efektów projektu może skorzystać grupa ponad 158 tys. osób.

Źródło: MCK Sokół
Daty wydarzeń:

30.11.2000 - 30.11.2029

Autor wpisu: Piotr Gryźlak

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
województwo: małopolskie, powiat: m. Nowy Sącz
33-300 Nowy Sącz, ul. Długosza 3
kontakt@mcksokol.pl, 18 44882652
www.mcksokol.pl
Liczba odsłon: 3551
05.08.2011