Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akcja Start!

Celem projektu "Akcja - Start!" jest wielopłaszczyznowa aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej z trzech miejscowości: Kłębowo, Kraszewo i Rogóż (gmina Lidzbark Warmiński).

W okresie 12.09.2011 – 30.09.2011 odbędą się trzytygodniowe warsztaty fotograficzne, teatralne oraz językowe prowadzone przez dwójkę studentów z zagranicy oraz 12 studentów/wolontariuszy.

W każdej z miejscowości projekt obejmie grupę 40 – 80 dzieci i młodzieży. Warsztaty z danej dziedziny będą prowadzone przez dwójkę wolontariuszy w każdej ze szkół. Jeden wolontariusz odpowiada za grupę 10 osób. Każde zajęcia prowadzone są przez 1,5 godziny. Praca wolontariusza z dziećmi i młodzieżą to łącznie 3 godziny dziennie.

Jednym z poddziałań w trakcie projektu "Akcja - Start!" jest "Week-endowa świetlica". W każdej z wiosek, w czasie weekendu, będą prezentowane prace i nowe umiejętności jakie dzieci zdobyły w czasie tygodniowych warsztatów. Ponadto studenci/ wolontariusze prowadzić będą kilkugodzinne otwarte dla każdego mieszkańca warsztaty.

Zakończenie projektu odbędzie się w GOKiS-u w Pilniku w dniach 1-2 października 2011 roku.

Przewidywane rezultaty:

  • Zwiększenie szans młodzieży wiejskiej, wykluczonej ze względu na położenie geograficzne oraz sytuację materialną.
  • Rozwijanie wiedzy i umiejętności, poszerzanie horyzontów dzięki obecności ludzi różnych środowisk i idei.
  • Integracja mieszkańców wsi dzięki aktywizacji świetlic wiejskich.
  • Stworzenie profilu internetowego każdej miejscowości biorącej udział w projekcie.
  • Dotarcie z nową formą zajęć pozalekcyjnych oraz promocja edukacji pozaformalnej.
  • Wymiana doświadczeń między studentami, dziećmi, rodzicami. Integracja międzypokoleniowa.
  • Zwrócenie uwagi na piękno miejsca w którym mieszkają dzieci, budowanie lokalnego patriotyzmu, nowej historii miejsca.
  • Poprawa umiejętności językowych, zachęcenie do nauki języków jako podstawy w przyszłym życiu zawodowym i naukowym.
  • Promocja kreatywnych zajęć artystycznych jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

 

Relacja z projektu:

2 października w GOKiS w Pilniku odbyło się uroczyste podsumowanie działań w ramach "Akcji-Start!". Spotkanie swoją obecnością uświetnili dyrektorzy szkół, rady sołeckie, politycy, pracownicy urzędu gminy, rady pedagogiczne, dzieci i młodzież uczestnicząca w warsztatach.

Przedstawiliśmy pokaz żonglerki, chodzenia po linie, piosenkę gruzińską, taniec egipski, etiudę teatralną. Nie zabrakło też wystawy prac plastycznych, spektaklu poetyckiego oraz zabaw animacyjnych. Zakończyliśmy tortem z logo Akcji-Start!.

Nie same podziękowania były jednak najważniejsze. Spotkanie służyło refleksji nad tym co udało się zrealizować, co jeszcze należy zmienić, udoskonalić.

W pierwszej pilotażowej edycji, zrealizowaliśmy trzy tygodnie warsztatów, docierając do grupy ponad 150 młodych ludzi szkół w Kłębowie, Kraszewie i Rogóżu. Uczestniczyli oni w warsztatach językowych, kuglarskich, tanecznych, teatralnych, plastycznych, fotograficznych pod okiem 13 Animatorów.

Projektowi patronowała Platforma Kultury, wim.ngo.pl, Gazeta Lidzbarska oraz portal kampaniespołeczne.pl.
W realizację włączyli się reprezentanci wielu instytucji, firm, grup społecznych, popierając, wspierając merytorycznie i finansowo. Największy udział w realizacji ze strony gminy Lidzbark Warmiński miał wójt pan Artur Jankowski oraz Rada Sołecka Wsi Blanki.

Słowa dzieci, które deklarują chęć udziału w kolejnych edycjach i oczekują rychłej kontynuacji tego typu projektów świadczy o wielkiej wartości jaką wniosła "Akcja-Start!" w środowisko warmińskie.

Animatorzy swoją pracą pokazali jak ważne jest działanie społeczne i dzielenie się pasjami. "Akcja-Start!" to dowód na potrzebę wdrażanie w lokalne środowiska projektów społecznych łączących ludzi, idee, a w tym wypadku także uczących poszanowania dla innych kultur.

Organizatorzy:

Organizatorem projektu jest Urząd Gminy Lidzbark Warmiński, Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Lokalnych "Przestrzeń", Rada Sołecka wsi Blanki, zaś dbiorcami dzieci i młodzież (grupa łącznie ok. 200 osób).

Koordynator projekt: Ewelina Jurasz, studentka kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie.

Źródło: Akcja Start
Daty wydarzeń:

12.9.2011 - 2.10.2011

Akcja Start!
Autor zdjęć: Andrzej Pieślak

Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start! Akcja Start!

Autor wpisu: Ewelina Jurasz

Centrum Inicjatyw Lokalnych "Przestrzeń"
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: lidzbarski
Lidzbark Warmiński, Blanki 13
http://www.akcjastart.pl/
Liczba odsłon: 4157
01.08.2011