Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Lubelskie Spotkania Literackie – „Miasto Poezji" 2011

Festiwal jest stałym wydarzeniem organizowanym w Lublinie od 2008 roku. Znakiem festiwalu jest rozpoznawalny w całej Polsce „skrzydlaty trolejbus”, który jest metaforą będącą połączeniem uskrzydlającej funkcji poezji oraz charakterystycznego dla Lublina środka lokomocji, jakim jest trolejbus. Wchodząc we współpracę z mieszkańcami miasta, stawiamy na edukację i animację, wykorzystując internet, multimedia, nowatorskie sposoby wprowadzania poezji w przestrzeń miasta: happeningi, performance, murale, graffiti, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, instalacje.

Siłą „Miasta Poezji” jest otwarcie się na zupełnie nowe przestrzenie, przestrzeń publiczną (świątynie, ulice, place, przystanki autobusowe, środki lokomocji, biblioteki, kawiarnie, szkoły, przedszkola) i przestrzeń prywatną (mieszkania, domy). Co roku przyznawana jest nagroda „Kamień” (dotychczasowi laureaci to: Ryszard Krynicki, Julia Hartwig i Tomasz Różycki). „Miasto Poezji” ma być budowane przez mieszkańców Lublina – stąd współpraca z wieloma środowiskami, osobami oraz szerokie ramy programowe pozwalające spotkać w „Mieście Poezji” zarówno amatorów, jak i uznanych poetów i krytyków.

 

W tym roku m.in.:

Nagroda "Kamień"

Kamienny "reprint" pierwszej strony debiutanckiego tomiku poezji Józefa Czechowicza przyznawany co roku poecie wybranemu przez wyłonioną komisję. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się: Ryszard Krynicki, Julia Hartwig, Tomasz Różycki.

Zapisy Apokalipsy - wczoraj i dziś

W Lublinie znakiem Zagłady społeczności żydowskiej jest Majdanek. Organizatorzy festiwalu stawiają pytanie: "Czym jest doświadczenie Majdanka dzisiaj, kiedy w Europie i na świecie powracają nacjonalizmy, nietolerancja i dochodzi do kolejnych wielkich zbrodni ludobójstwa?" W ramach Festiwalu, poprzez organizację spotkań, sesji (w tym także przy wykorzystaniu nowych technologii - telekonferencja), chcą spojrzeć na te dramatyczne doświadczenia współczesnego świata z perspektywy literatury i poezji, które próbują je opisać i zachować dla przyszłości. Tym samym ukazują twórczość literacką polską i światową poprzez konfrontację tradycji i nowoczesności, zarówno w kontekście historycznym (literatura XX a XXI wieku), jak i w sposobie mówienia o literaturze (tradycyjne spotkania autorskie a nowoczesne tele- i videokonferencje). W ramach bloku m.in.:

  • sesje i spotkania poświęcone tematyce Zagłady;
  • spotkania z poetami, których twórczość związana jest z problemem Zagłady;


Mieszkania Poezji

Spotkania w mieszkaniach prywatnych, będących sceną dla spotkań poetyckich, przygotowanych przez właścicieli mieszkań, otwarte dla publiczności. Mieszkania poezji to inicjatywa obywatelska, propagująca aktywne uczestnictwo w kulturze. To możliwość zorganizowania u siebie spotkania poświęconego poezji. Można takie spotkanie zrobić na różne sposoby. Formuła jest otwarta i w głównej mierze zależy od otwartości i fantazji organizatora:

 

  • można zorganizować spotkanie z zaproszonym przez nas gościem – poetą
  • można zorganizować spotkanie tematyczne z zaproszonymi przez nas gośćmi
  • można zaprosić znajomego lub ulubionego poetę, który czyta swoją poezję
  • można zaprezentować poezję własną lub poezję, którą się lubi.


90. rocznica urodzin JULII HARTWIG

a) konkurs recytatorski;
b) spacer śladami poetki;

Świadectwa codziennie

W wybranych liceach i gimnazjach odbędzie się cykl spotkań, podczas których zaproszeni przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów na specjalnej lekcji będą opowiadać o swojej fascynacji literaturą.

Głosy Poetów

Zbiór wierszy audio, czytanych przez lubelskich poetów, artystów i animatorów kultury. Są to zarówno wiersze znanych poetów, jak i utwory z lubelskiego środowiska poetyckiego. To wiersze poetów zarejestrowane na nośnikach audio, odtwarzane kilka razy dziennie w wybranych kawiarniach, restauracjach, pubach.

Poezja 2.0

Blok jest prezentacją zjawiska łączenia literatury i Internetu. Celem bloku jest propagowanie nowych technologii, w szczególności Web 2.0, jako narzędzi edukacji i komunikacji. Efektem będzie przygotowanie młodzieży do odważnego korzystania z techniki oraz podniesienie efektywności pracy nauczycieli poprzez zastosowanie nowoczesnych metod pracy z młodzieżą. Na blok składają się: warsztaty dla młodzieży (poezja multimedialna, videopoezja), panel dyskusyjny z zaproszonymi specjalistami oraz działania w Internecie (tworzenie e-poezji, blogging) i wydarzenia towarzyszące takie jak: koncert, wystawa. Poezja 2.0 pozwoli na zaprezentowanie twórczości literackiej poprzez działania interdyscyplinarne i prezentację szerokiego spektrum form twórczości literackiej (poezja multimedialna, blogging, hipertekst w literaturze, e-book, archiwizacja literatury w Internecie, selfpublishing). Nowatorska forma ujęcia literatury wpłynie na poprawę komunikacji społecznej.

Rozmowy z Bogiem

Czytanie "Świętych Ksiąg" w lubelskich świątyniach: w kościele katolickim, ewangelickim, cerkwi, synagodze, meczecie. Teksty czytają i komentują duchowni poszczególnych wyznań.

Klasa poezji

Warsztaty graffiti, których efektem będzie stworzenie przez młodzież murala w wybranej szkole. Mural będzie prezentacją impresji młodzieży na temat wybranego poety, patrona szkoły, w przyszłości posłuży do prowadzenia innowacyjnych lekcji poetyckich.

Poezja dla najmłodszych

Spotkania poetyckie w przedszkolach wokół bajek, baśni i poezji dziecięcej.

Poezjoterapia

Spotkania poetyckie w domach pomocy społecznej i w szpitalach, mini spektakle poetyckie z muzyką i scenografią, służące waloryzacji tych zmarginalizowanych miejsc.

Poetycki Mural

Na budynku wybranej szkoły tatuujemy wiersz.

Trolejbus Poezji

Grupa animatorów przygotuje autorski program, rozgrywający się wewnątrz trolejbusów, autobusów i na przystankach. Wewnątrz wynajętych i specjalnie przygotowanych plastycznie autobusów odbywać się będą m.in.: recytacje, performance, mini-koncerty poetyckie. Trolejbus oraz autobusy zostaną nieodpłatnie użyczone przez MPK, przygotowane plastycznie przez organizatorów.

Szafa Poezji, Stół Poezji

Organizowane w przestrzeni miejskiej stoiska z działaniami promującymi poezję (stół poezji, szafa poezji, tomiki z wierszami, recytatorzy, spotkania z poetami, happeningi).

Teatr Poezji

5-dniowy program teatralny.

Kino Poezji

5-dniowy program projekcji filmów inspirowanych poezją.

Noc z poezją

Koncerty poetyckie odbywające się wieczorami w Klubie Festiwalowym. Kabaret poetycki – występ grupy improwizacji teatralno-poetyckiej. Slamy poetyckie z udziałem zaproszonych gości.

 

Zobacz opis projektu na Platformie Kultury.
 

Źródło: Teatr NN
Daty wydarzeń:

23.5.2011 - 29.5.2011

Teatr NN
województwo: lubelskie, powiat: m. Lublin
20-112 Lublin , ul. Grodzka 21
miastopoezji@tnn.pl, 81 532 58 67
www.miastopoezji.pl
Liczba odsłon: 4223
04.05.2011